Sitemap-20   mail 20 

Tarptautinė kovos prieš moterų prievartą diena

Tarptautinė kovos prieš moterų prievartą diena

Smurtavimo problema buvo skaudi visais laikais. Pagal statistiką kas 11 minučių Lietuvoje moteris kreipiasi į policiją dėl šeimoje patiriamo smurto. Vos vienas iš 800 smurtautojų sulaukia didesnės ar mažesnės bausmės po to, kai policija apsilanko įvykio vietoje.

         Lapkričio 25-oji Tarptautinė kovos prieš moterų prievartą diena. 1961 metais šią dieną Dominikos Respublikoje, valdytojo Rafaelio Truchilijo įsakymu, buvo nužudytos trys seserys Mirabl už tai, kad aktyviai kišosi į politiką. Todėl Jungtinių tautų organizacija lapkričio 25-ąją paskelbė Tarptautine kovos prieš moterų prievartą diena. Tarptautinėms organizacijos pasiūlyta šią dieną rengti renginius, skirtus kovoti su moterų prievarta ir nelygiomis teisėmis pasaulyje.

 smurtas

 

Lietuvoje smurtas prieš moteris nėra viešas, jis vyksta artimoje aplinkoje. Fizinį smurtą tikrai nėra sunku atpažinti – mėlynė, sulaužytas šonkaulis ar ranka, bet nuo fizinio smurto neatsiejamos ir kitos smurto formos: seksualinis, psichologinis ir ekonominis smurtas, kuriuos įrodyti sudėtinga, o kartais moteris, patirianti tokią smurto formą, net nenutuokia, kad toks elgesys nėra normalus.

           Kas ketvirta moteris patiria vieną ar net kelias smurto rūšis vienu metu. Tikslios statistikos kiek per metus Lietuvoje miršta moterų, kurių mirties kaltininkai jų pačių vyrai, nėra. Šeimyninio smurto aukos, dažnai verčiamos nutraukti kontaktus su draugais, mažiau bendrauti su artimaisiais, dažnai neturi prieigos prie šeimos finansų. Tokiu atveju, moteris po truputį praranda pasitikėjimą savimi, ima teisinti smurtautoją, kaltinti save. Pradėjus kaltinti save galimybės ištrūkti iš tokios situacijos beveik išnyksta. Tik 2% moterų atgauna pasitikėjimą savimi be kitų žmonių pagalbos. Nors smurtą patyrusios moterys jaučia sunkias fizines, socialines bei dvasines smurto pasekmes, tačiau kreiptis pagalbos neskuba dėl asmeninių savybių, visuomenės palaikymo stokos.

NETYLĖK!

Turėti problemų yra normalu. Ir kreiptis pagalbos yra normalu. Smurtas prieš moterį – grubus žmogaus teisių pažeidimas.

Kiekvienos moters teisė:

NETYLĖTI Smurto atveju kreiptis pagalbos. Kur? Bendrosios pagalbos telefonu 112
NETYLĖTI Gauti pirminę nemokamą teisinę konsultaciją Kur? Informacija visą parą telefonu 118,
NETYLĖTI Susisiekti su specializuotą pagalbą dėl smurto šeimoje teikiančiomis įstaigomis. Kaip? 8 800 66366 (pirmadieniais–penktadieniais nuo 10 iki 21 val.),
NETYLĖTI Prašyti atskirti smurtautoją nuo šeimos. Kaip? www.netylek.lt
NETYLĖTI Siekti teisingumo teisminiu keliu. Kaip? www.bukstipri.lt
NETYLĖTI Pačiai palikti smurtautoją. Išeiti kur?
                                                                               Pagal užsienio ir Lietuvos informacijos šaltinius parengė
                                                                                                          Jurbarko švietimo centro Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai
                                                                                                          (8 447) 72 253
                                                                                                         (8 447) 51 192
Atnaujinta Penktadienis, 25 lapkričio 2016 11:29