Sitemap-20   mail 20 

SPALIO 10-OJI - PASAULINĖ PSICHIKOS SVEIKATOS DIENA

Vaikų psichikos sveikata – brangiausias turtas

             Spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Šia proga vertėtų prisiminti, kad teigiamos emocijos, fizinis aktyvumas, šiltas bendravimas su artimaisiais ir draugais, gera nuotaika ir atmosfera darbe ar ugdymo įstaigoje, tinkama mityba padės stiprinti psichinę sveikatą, atsikratyti įtampos, nerimo, baimėsir gerinti gyvenimo kokybę. Psichikos sveikata – ne vien psichikos ligos ar sutrikimo nebuvimas, todėl svarbu pasirūpinti ne tik savimi, bet ir tais, kuriems dėl sveikatos problemų reikalinga nuoširdi pagalba.

laimingi vaikai

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regioninio biuro duomenimis, net 10–20 proc. jaunuolių kenčia dėl psichikos sveikatos problemų (nerimo, depresijos, mitybos sutrikimų, savęs žalojimo ir kt.), kurių pastaruosius keletą metų tik daugėjo.Tyrimais nustatyta, kad tam tikrus psichikos sutrikimų, atsirandančių dėl įvairių biologinių, socialinių, psichologinių veiksnių ir jų tarpusavio sąveikos, požymius galima pastebėti labai ankstyvame amžiuje, kartais – net kūdikystėje.Pastebėję tokius požymius, tėvai turėtų nepasimesti, o stengtis koreguoti negatyviai vaiko sveikatą veikiančius veiksnius irsudaryti sąlygas normaliai jo raidai ir atsparumo stiprinimui. Daugelis psichikos sutrikimų yra išgydomi, todėl labai svarbu laiku kreiptis į kvalifikuotus psichikos sveikatos specialistus, kurie nustatytų sutrikimų pobūdį ir patartų, kaip padėti vaikui, kaip reikėtų su juo bendrauti, nes vaikai ypač jautrūs tam, kaip su jais elgiasi artimiausi žmonės – tėvai ir kiti šeimos nariai. Laiku negavęs tinkamos pagalbos, vaikas negalės normaliai vystytis, užmegzti tvirtų socialinių ryšių, mokytis, gali tapti labai pažeidžiamas, patirti nederamą kitų žmonių elgesį ir diskriminaciją. 

Didžiausia atsakomybė už vaiko psichikos sveikatos puoselėjimą, gerą psichologinę savijautą, be abejo, tenka tėvams, kurie yra patys svarbiausi vaiko gyvenime, tačiau nereikėtų nuvertinti ir ugdymo įstaigų, kuriose vaikai kartais praleidžia daugiau laiko nei su tėvais, vaidmens. Tiek tėvų, tiek pedagogų pareiga – stebėti vaikų savijautą ir psichikos sveikatą, pamatyti pirmąsias problemų užuomazgas ir padėti įveikti iškylančius sunkumus,lavinti bendravimo įgūdžius, ugdyti dorovines vertybes, pasitikėjimą savimi ir aplinkiniais, mokyti tolerancijos ir pagarbos bet kokio amžiaus, socialinės, materialinės padėties, taip pat ir „neįprastos“ sveikatos būklės asmenims. Beje, neretai šeimose ir ugdymo įstaigose emocinių ar nedidelių psichikos sveikatos sutrikimų turinčių vaikų problemos būna nesuprastos, o jų elgesys laikomas netinkamu, įžūliu ir piktybišku. Užuot sulaukę pagalbos, tokie „nederamo“ elgesio vaikai yra barami, baudžiami pažeidžiant jų savivertę ir paaštrinant sveikatos sutrikimus.

 Psichikos sveikatos sutrikimų turinčių vaikų auklėjimas ir jų problemų sprendimas yra sudėtingas uždavinys ir sukelia tam tikrų keblumų.Tačiau šių problemų nereikėtų vengti, o jas apgalvoti ir pradėti spręsti kuo anksčiau pasitelkiant į pagalbą kompetentingus specialistus. Deja, kaip pažymima dviejų Lietuvos universitetų mokslininkų 2013 m. parengtoje studijoje, kurioje pateikiamas Lietuvos vaikų ir suaugusiųjų psichikos sveikatos rodiklių ir jos rizikos veiksnių įvertinimas ir rekomendacijos valstybės vadovams, psichikos sveikatos turinčių vaikų problemos Lietuvoje dažnai pradedamos spręsti tada, kai jau būna įsisenėjusios ir tampa sunkiai koreguojamos. Studijos autoriai akcentuoja, kad, nesiimant tinkamų prevencijos ir pagalbos priemonių, vaikystėje pasireiškiantys nedideli elgesio, emocijų, socialinio bendravimo sutrikimai paauglystėje perauga į daugybę rizikingos elgsenos apraiškų bei grėsmingus socializacijos sutrikimus.

         Pagalbą psichikos sveikatos srityje teikia psichiatrai, psichologai ir psichoterapeutai. Į kurį specialistą reikėtų kreiptis, priklauso nuo problemų pobūdžio ir jūsų tikslų bei lūkesčių.

         Psichologasgali įvertinti vaiko ar šeimos tarpusavio santykių problemas taikydamas tam tikrus testus, klausimynus, stebėdamas ir bendraudamas su šeima. Taip pat gali įvertinti intelektinius gebėjimus, dėmesio, atminties, raidos ypatumus. Vaikų psichologas ne tik vertina, bet ir konsultuoja. Jis gali patarti įvairiais auklėjimo klausimais tėvams ar globėjams, vaikams gali padėti išreikšti užslėptus jausmus, mokyti juos reikšti tinkamais būdais, padėti ugdyti pasitikėjimą savimi ir kitais.

        Psichoterapeutas – tai gydytojas arba psichologas, kuris po studijų universitete dar baigė psichoterapijos mokymo programą. Psichoterapija – tai gydymo metodas, kuriuo gali būti gydomi psichikos sutrikimai ar kitos psichologinės problemos, gilinamasi į jų priežastis. Psichoterapija yra ilgas procesas (gali trukti keletą metų). 

            Vaikų psichiatrų darbas – diagnozuoti psichikos sutrikimus ir rekomenduoti reikalingą gydymą (jei jis reikalingas): vaistus, psichologo, logopedo, kineziterapeuto ar kitų specialistų konsultacijas. Diagnozę psichiatras dažniausiai nustato remdamasis kitų specialistų atliekamais tyrimų, testų ir stebėjimų rezultatais.

          Psichologinę pagalbą daugumoje Lietuvos miestų teikia pedagoginės psichologinės tarnybos ir psichikos sveikatos centrai. Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje teikiamos nemokamos konsultacijos vaikams, tėvams ir mokytojams. Taip pat į tarnybą reikėtų kreiptis norint įvertinti vaiko pedagogines, psichologines, asmenybės ar ugdymosi problemas, brandumą mokyklai ar priešmokyklinio ugdymo grupei, siekiant nustatyti, ar vaikas turi specialiųjų ugdymosi poreikių. Čia dirba psichologai, specialieji pedagogai, logopedai, socialiniai pedagogai. 

        Psichikos sveikatos centruose taip pat teikiamos nemokamos psichologo ir psichiatro konsultacijos. 

            Ne tik laiku paskirtas gydymas, bet ir tolerancija, besąlygiška meilė, pagarba, padrąsinantys žodžiai emocinių ar psichikos sutrikimų turintiems vaikams, šiltas, nuoširdus bendravimas su jais padės jiems greičiau pasveikti ir išvengti kur kas sunkesnių sveikatos sutrikimų ir jų pasekmių paauglystėje. Tad tausokime brangiausią turtą – vaikų psichikos sveikatą.

                                                                    Jurbarko Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai

Atnaujinta Pirmadienis, 10 spalio 2016 12:55